A lőporkészítés
Az első lépés a jó minőségű alapanyag beszerzése. A salétromot a különböző mezőgazdasági boltokban műtrágyaként be lehet szerezni nagyjából 97-98% tisztasággal általában 10 és 25kg os kiszerelésben. Ezenkívül néhány helyen gyógyszertárban is lehet kapni akár 99,99% tisztaságút. Persze ezt az ára is tükrözi, ráadásul csak amíg a készlet tart! De ebbe most nem megyek bele.
További lehetőségként ezen a lapon leírt módszerrel magunk is előállíthatjuk. A kénpor beszerzése is megoldható, ventilált kén formájában, mezőgazdasági boltokban vagy permetszereket forgalmazó boltokban is hozzá lehet jutni (apró gömböcskék mint az ammónium-nitrát esetében)
Talán az egyik leggyakoribb hiba a lőporkészítésben a nem megfelelő minőségű szénpor! A jó szénpor előállításához puhafa kell! Ehhez egy jó minőségű nagy fordulatszámú kávédaráló is kell. (mivel nem mindenkinek van a farzsebében egy golyósmalom)
A jó szén előállítását fentebb olvashatjátok, ezért nem részletezem itt. A kész szenet a kávédarálóban úgy tudjuk a lehető legfinomabbra aprítani hogy miután nagyjából porrá daráltuk egy kevés vizet adunk hozzá de éppen csak egy keveset! Erre azért van szükség, mert a könnyű száraz szénrészecskék "elszaladnak" a kések elöl, ha megnedvesítjük akkor egymáshoz tapadva és a megnőtt súlyuk miatt tovább maradnak a kés elött így a nyomás és a súrlódás is nagyobb lesz. Vagyis apróbb részekké tudjuk darálni. A darálás nem 2perces meló! A megnedvesítés után kis szünetekkel, 5pecig őröljük az anyagot (a daráló nem hosszútávú működésre lett kitalálva!). Ezután alaposan szárítsuk ki a méréshez! Nem baj ha kissé összetapad.
A kénnel is hasonlóan járjunk el a daráláskor, de azt nem kell nedvesíteni kitűnően őrölhető! A salétrommal nem kell csinálnunk semmit, csak ügyeljünk, hogy száraz legyen a pontos mérés érdekében! Ha műtrágyaként vettük és nem teljesen tiszta akkor számoljuk ki hogy a % alapján pontosan mekkora töbletsújt használjunk a méréskor. Pl: 100g salétrom 98% os tisztaságú akkor 2g + adjunk a lőporhoz.
1.
Ha az alapanyag beszerzése és elkészítése megvolt. akkor jöhet az első fázis a mérés! Az összetételek szinte mindig tömeg% ban vannak megadva ez a legideálisabb! Pl: 100g lőpor arányai: 75/15/10 ez grammot jelent az adott anyagokból salétrom(KNO3), szén(C), kén(S).
Fontos a jó mérleg, vegyszermérleget használjunk, amit permetszereket forgalmazó vagy borászati termékeket forgalmazó boltokban biztos hogy kapunk! Ára nagyjából 2500ft de helytől is függ, viszont nélkülözhetetlen!
2.
A második fázis az anyagok elegyítése. Ennek első lépése a salétrom vizes oldatának elkészítése, ami a következő módon történik:
Vegyünk egy fém vagy hőállő üveg edényt és szórjuk bele a kívánt mennyiségű salétromot ezután egy másik edényben melegítsünk forró vizet és alapos kevergetés közben öntsük a salétromra. Vigyázz! Nem kell sok! És persze lehetőleg ne magadra öntsd a forró vizet! Az a lényeg hogy csak annyi vizet használjunk amennyi a salétrom teljes feloldásához kell, de semmivel sem többet!
Ha kész öntsük át egy turmixgépbe, vagy ha nincs akkor hagyjuk az eredeti tedényben és a többi előre leőrőlt anyagot adjuk hozzá a még forró oldathoz. Kapkodni nem kell, de nem árt sietni ne hűljön sokat az oldat!
Majd indítsuk el a turmixgépet vagy ha nincs akkor egy kézimixer is jó de az igazi a turmixgép!! Mivel annak nagy fordulaton működő kései tovább aprítják a szénszemcséket és tökéletesen elkeverik az alkotóelemeket, eközben már nem baj ha hűl az oldat sőt, pont ez a jó! Akkor végzünk alapos munkát ha szünetekkel ugyan de addig kevergetjük a cuccost amíg kézmelegre nem hűl ki!
3.
A szárítás: A turmixgépből öntsük a keveréket egy lapos tepsibe, minél nagyobb a felület annál jobb! Ezután következik az unalmas rész, hagyjuk megszáradni, ami a tűző napon hamar megvan. Sokat rövidít ezen a szakaszon ha az előzőekben forró vizet használtunk a salétrom feloldásához!
Ha teljesen megszáradt akkor még nem vagyunk kész! Ugyanis a salétrom nagyon finom kristályokban kristályosodik ki a szén és a kén szemcséken csak hogy ezek eloszlása nem egyenletes, mivel a trutyi sűrűsége is változó! Ezért az egészet lelocsoljuk alkohollal amiben nem oldódik a salétrom, de még is folyékony lesz a keverék. Ezt jó alaposan keverjük össze! Ha kész ismét hagyjuk kiszáradni de ezúttal ne teljesen (ez az alkohol lévén csak néhány óra vagy annyi se) az enyhén nedves lőpor készen áll a következő fázisra!
4.
A tömörítés: ez már nem biztos hogy a panellakásban is menni fog :) ugyanis ehhez szükségünk lesz egy hidraulikus emelőre (olajjal működő autóemelő) Lehetőleg kis kompakt méretűre, az árát nem tudom de nem olcsó az biztos viszont a mérleghez hasonlóan ez is nélkülözhetetlen! A lentebb látható rajzon találjátok hogy az emelő segítségével hogyan állíthatjátok össze saját nagynyomású lőporpréseteket!
A lőport kb 2t val tudjuk összenyomni ez emelőtől függ! Ha összenyomtuk a lőport távolítsuk el a prés tömítését és nyomassuk ki finoman a kemény tömböt. Ez igazából még nem annyira kemény szóval csak óvatosan, majd hagyjuk teljesen kiszáradni.
Ha az előzőekben magába a rakétába nyomtuk akkor nincs vele több gondunk felhasználásra kész! Ha viszont kidobó töltetnek kell akkor elötte össze kell zúzni ami csak elsőre hangzik könnyűnek! :) Persze a kalapács megkönnyíti a dolgot, csak ésszel mert könnyű veszteséget termelni a szétrepkedő darabokkal. Azt ajánlom tegyük egy zokniba vagy más szövet zsákba és úgy aprítsuk! A méret a felhasználástól függ de a 1-2mm es átmérő már sok dologra jó! Figyelem!! A granulált lőpor égési sebessége jóval nagyobb a porénál, ezért okozhat meglepetéseket!!! Az ijen módszerrel készített lőpor nagyobb darabjai meggyújtva előre hajtják magukat forognak és pörögnek, olykor messzire repülnek, ezért csak vigyázat!
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu